Bude laťky shazovat?

Máme tři velikostní kategorie - S (small), M (medium) a L (large).

Každá kategorie má jinak nastavenou výšku překážek tkzv. skokových. U těch nejmenších. smolíků a u medvídků se nepředpokládá, že by shazovali. A taky opravdu málokdy vidíte na závodech shozenou laťku. To snad jen v případě, že nevyšel krok, nebo při špatném odrazu.

U eLek je to horší. Do této největší kategorie se dostanou všichni od 43cm kv. Výška překážek je od 55 do 65cm. Z toho vyplývá, že ti menší musí být skvělí skokani. Ideální je, pokud pes při skoku zadní nohy dává rovně za tělo. Pak je předpoklad, že shazovat nebude. Ovšem jsou psi, kteří zadní hohy krčí pod tělo. S takovými nezačínám skákat dřív, než mu to dokončení stavby jeho těla dovolí a skáčeme rovnou na jeho výšce. Je to z toho důvodu, že pokud bychom začali s takovýmto psem skákat na nižších, třeba emkových skočkách, naučil by se to a pak bychom jen těžko ho učili krčit nohy pod tělo víc, aby zvládl svou výšku.

Pokud chceme, aby pes na závodech neshazoval, trénujeme na vyšší laťce, to znamená, závody se většinou běhají na výšce 55cm a tak budeme trénovat na 60cm. Je to logické, psovi pak na závodech nebude dělat problém skákat o pět cm nižší skočky.

Pokud pes ovšem pořád shazuje, ukážeme mu, jak dotyk s laťkou je nepříjemný. Dva pomocnící podrží pevně laťku a psa necháme přeskočit. Pokud pes zadní nohy nezvedne, většinou se o laťku klepne a pak si pamatuje, že to bylo nepříjemné.

Samozřejmostí je, pokaždé na tréninku shozenou laťku opravit a pokud se oprava povede, tak psa odměnit.