Aut, Za, In a Zpět

 

Čtyři různé povely na jedné skočce a jak se mám vyznat v tom, kdy který použít?

 
Aut: Na tuto skočku posílám psa vždy tak, aby jí oběhl a skočil zpátky do pozice, kdy já stojím v tom momentě na opačné straně. Používám kolena a špičky nohou, kdy nohy musí vést do pozice tak, aby pro psa bylo jasné, že má překážku oběhnout. K tomu slovní povel aut a současně se i ramena stáčí na ten směr, kde má pes aut provést.
 
 
Za: Tomuto triku se také říká Falešný aut. Pes jde opět do pozice za skočku, ale nevrací se kolmo na mě, ale pokračuje vodorovně se mnou dále v běhu. Vyběhneme se psem současně blízko skočky a povelem Za a rukou ukáži psovi, že má běžet za skočku. Pak nechám ruce v pozici, jako kdybych držela hokejku u boku. Nebojím se říct, že toto je pro mnohé psovody velmi obtížný trik. Často pes nepochopí, co se po něm chce a oběhne celou délku skočky bez jejího překonání.
 
 
In In: Opět běžím se psem vodorovně kolem překážy, ale tentokrát vyšlu psa přes skočku ode mě směrem za a pes pak dále pokračuje vodorovně kolem skočky.
 
 
Zpět: Psa vysílám přes skočku z pozice, kde jsme oba, já se otáčím, odbíhám od skočky pryč tak, že jím mám za zády a povelem Zpět chci, aby pes skočku překonal a otočením kolem bočnice se ke mně vrátil. Zde je důležité, aby se pes točil okamžitě, aby nevybíhal kamsi za skočku. Je potřeba naučit psa, aby se stáčel kolem bočnice tak zvaně na těsno. Zde hrozí, že se pes otočí a překoná skočku skokem zpět, což není přípustné.
 
Samozrejmě, že jsou i další překonání překážek z různých pozic psovoda a psa. Tak, o tom příště.