Stul

Mohlo by se zdat, ze stul je jednoducha prekazka. Opak je pravdou. Predstavte si peknou rovinku, nejlepe dve skocy, tunel skocka stul. Pes se krasne rozebehne a najednou se ma v plne rychlosti zastavit na stole, kde jeste navic musi vydrzet pet vterin postat. U nas na cvicaku mame stul elektronicky, to znamena, ze v momente, kdy se pes na stul vyhoupne, on zacne hlasitymi signaly odpocitavat stanoveny cas. Ctyri jsou kratke, ten posledni, paty je dlouhy, tahly. Pes se brzy nauci, ze ten dlouhy ton znamena,. ze muze ze stolu seskocit.

 

Jak pri nacviku?

Pokud mame psa zvykleho na pamlsek, bude nacvik spocivat vtom, ze na stul budeme pamlsek pokladat, psovi to vzdy ukazeme, poodejdeme a povelem "Tisch" (nebo jinym, jaky vam a vasemu psu bude vyhovovat, nepreferuji "Stůl, protoze se to da zamenit za "Stůj" a potom, pokud by byl tento povel vydan prilis brzy, mohl by nam pes, cviceny treba obedienci, zastavovat na trati) a ukazanim rukou posleme psa na stul. Pokud pes na prekazku vyskoci a hleda pamlsek, okamzite k nemu pribehneme a mohutne ho chvalime. Dobre je, mame-li upevneny povel "Zustan". Psa nechame na stole, muze tam stat, sedet, lezet, muze i preslapovat, ale nesmi stul po celou dobu zvukoveho znameni (nebo odpocitavani trenerem, ci rozhodcim) ze stolu seskocit.

 

Nacvik s hrackou bude stejny.

 

Hopsinka cvicila stul poprve minulou nedeli (28.2). Ze zacatku mela snahu pod stolem podbihat. Misa ji to nedovolila, aby si na to Hopsinka nezvykla a brzo se povedlo a ona na stul vyskocila. Misa po celou dobu odpocitavani stala vedle ni a porad ji chvalila. Stul jsme s Hopsinkou vyzkouseli jen asi trikrat.