Manuál pro H0

Manuál pro týmy Hoopers – HO

 

V druhé části se zaměřím na týmy, kterým se sice říká začátečník, ale podle mě to až takový začátečník už být nemůže, protože sebere veškerou svou odvahu a vyrazí na své první závody.

V hoopersu se nemusí jezdit jen po zkouškách, kam mimochodem zrovna H0 nepatří, ale pořádají se i Openy (otevřené, společné) běhy, různé hoopers hry a dokonce se dá hoopers spojit s agility.

Co uděláme úplně jako první, než vyrazíme na své úplně první závody. Na portále hacr.info se zaregistrujeme, zaregistrujeme i svého psa a tím získáme výkonnostní průkaz. A můžeme vyrazit. Umíme ale všechno? Letí nám hlavou. Řekl nám trenér opravdu, co vše na nás čeká?

  • Výkonnostní průkaz máme zaevidovaný (v jiné než elektronické podobě jej mít nebudeme)
  • Pes má správný věk pro první start (v H0 15 měsíců, v H1 18 měsíců)
  • Jako tým jsme opravdu připravený a vše umíme

Co tedy na závodech?

  • Přes hacr.info jsme si vybrali na který závod pojedeme
  • Zaplatili jsme startovné
  • Přijeli jsme na místo konání
  • Prošli přejímkou
  • Rozhodčí změřil psa a zařadil nás výškou do jedné ze dvou velikostních kategorií – do 40cm anebo nad 40cm, nebo-li Small a Large
  • Jdeme na start – nemáme sebou na parkuru hračku ani pamlsek

                              Psovi sundám obojek – všechny obojky

                              Psa umístím na start a odejdu do čtverce

                              Psa provedu povely po parkuru a odejdu s ním z parkuru

                              Psa za páskou ohraničující parkur odměním

 

Start v HO – jedná se o start ve zkouškách ve výkonnostní kategorii H0 je zcela dobrovolný. Neplním zde žádné postupové zkoušky, nemusím tu být. Kdykoli mohu přejít do vyšší kategorie H1 a zde už začne to správné drama.

 

Můj cíl: vyzkouším si H0 a pokud nebude žádný zádrhel, příště vystartuji v H1

 

Čtverec v této kategorii má velikost 5x5m. Je dost veliký na to, abych mohla využít poměrně velkou plochu a se psem chodit po parkuru. Pokud potřebuji plochu čtverce opustit, mohu to udělat a nemám za to žádné penále. Ovšem jen do té doby, dokud můj pes nepřekoná překážku. Pak nám připíší k času 5 trestných bodů. Stejně jako za chybu, či odmítnutí. Pokud můj pes překoná překážku, která není v pořadí, nebo jí překoná jinak než podle čísla má, pak dostaneme první diskvalifikaci. Tu musím opravit, to znamená překonat překážku, jak se má. Pokud to neudělám a se psem pokračuji dál, pak jsem úplně diskvalifikována. Stejně tak mě rozhodčí diskvalifikuje za pamlsky na parkuru, za vyvenčení psa na parkuru, nebo za hrubé chování ke psu.

 

Vždy před samotným během mám určitý čas na to se celý parkur naučit. Stojím, či chodím ve čtverci a vypadám jak cvok, protože mluvím na psa, který tam není. Promýšlím situace, které mohou nastat, a snažím se přijít na ideální způsob vedení psa, aby k žádné situaci, kdy bychom mohli být diskvalifikováni, nedošlo.

 

Stanovím si cíl: vždy si zapamatovat celý parkur, který má určitý počet čísel a je potřeba si je zapamatovat všechny.

 

OBDOBÍ VÁZÁNÍ MAŠLÍ

 

Asi nejtěžší trik, který musím svého psa naučit je tak zvané točení pod rukou. V hoopersu se používá hodně a pokud je tým opravdu dobře umí, pak to ulehčí na parkuru spoustu práce.

Úplný základ začnu tím, že si vezmu psa, postavím jej tak, abychom stáli vedle sebe. Budu točit psa vpravo. Začnu tak, že zvednu levou ruku před sebe a pohybem ruky k sobě a pak točením před tělem  a před sebe opíšu rukou kruh. K tomu použiji povel Toč. Točení vlevo dělám stejně, ale pravou rukou. Pes pokaždé následuje mou ruku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kdy máme toto naučeno, přejdeme k barelu. A vlastně zopakujeme stejný pokus jako bez barelu.  Opět trénujeme obě strany.

 

 

 

 

 

Nakonec si před barel přidáme oblouky.

 

Stanovím si cíl, zda budu používat stranové povely, nebo jenom povel Toč .

 

Pohyb těla, nohou a rukou u tohoto triku:

 

        Pes je odložen před obloukem. Budeme trénovat točení pod rukou vpravo. Psa mám tedy u pravé nohy. Vykročím pravou nohou a psa vedu pravou rukou. V momentě kdy pes prošel obloukem a je na spodní hraně barelu, měním nohu a ruku a přidám povel Toč. Mohu dodat Pravá. Nyní jsme tedy v pozici: vykročená levá noha, tělo natočené doprava a levá ruka opisuje kruh vpravo.

 

Zcela opačně toto provedu u nácviku Toč levá.

 

Zde opravdu pracujte trpělivě, naučte se nejdříve vy sami ovládat koordinaci nohou a rukou. Buďte trpěliví a důslední k sobě i psu.

 

Můj cíl: Za jak dlouho toto zvládnu dva, tři a více oblouků od barelu.

 

Nácvikový parkur pro točení pod rukou: