Jiny nacvik

 

Zony se daji naucit dvema zpusoby. Takzvane zastavovane zony, nebo sbihane. Nekdy je problem, zvlaste u vetsiho a velmi rychleho psa, psa na zone chytit a pridrzet tak, aby zastavil tam kde ma.

V tomto pripade nedelame se psem celou kladinu, ale nasazujeme psa tesne pred sestupnou zonu a povelem "stuj" ho drzime na zone, velice chvalime a odmenujeme. Pak psa pustime a rychle s nim odbehneme od kladiny. Rychleji se tento nacvik zony naucite, pokud se psem zvladnete prave povel "stuj", kdy pes se opravdu na tento povel zastavi. Cvicime to kdekoli, venku na prochazce a bude se nam to rozhodne hodit vice, nez si na zacatku umime predstavit.

Velice dulezite je, dat tento povel psovi vcas, to znamena, vystihnout ten spravny okamzik, kdy neni moc daleko od zony, nebo naopak uz je na zone.

Pokud budeme ucit sbihanou zonu, pak nebudeme pouzivat povel "stuj", ale treba "zona". Tento trik ucime tak, jak je popisovano s Misou, kdy pouzivame ruku s pamlskem, nebo sestavu tunel, kladina, tunel. Psa ze zacatku na zone zastavujeme, pozdeji, kdyz uz pes vi, co to zona je, ho nechavame sbihat celou sestupnou cast kladiny a odmenujeme a chvalime asi tak dva tri metry za kladinou. Nikdy nezastavujeme psa okamzite po zdolani prekazky hned za ni, zvykl by si na to a pri zavodech by zastavoval. Po kazdem uspesnem zdolani prekazky jeste asi tak dva tri metry popobehnem a pak teprve odmenime. Jednodusi je to se psem na hracku, tomu proste jeho oblibeny micek odhodime kamsi rovne od prekazky.

Jeden takovy muj poznatek. Pokud nechce pes jit na kladinu, zacneme nejdrive "ackem". Je pro psa snazsi a hlavne sirsi. Pes se ho tolik neboji a verte, ze uz po prvnim uspesnem zdolani "acka" to znovu zkusime s kladinou a pes ani nezaregistruje, ze jsme mu zmenili prekazku. Samozrejme ze se snazime, aby jsme psa ani na jednu prekazku takzvane nervali nasilim. Nechame psa, aby sam prisel na to, ze je to fajn, behat pres tyto dve prekazky a z mych zkusenosti vim, ze prave "acko" se posleze stava nejoblibenejsi .

Me se osvedcil povel "ne". Obe holky vedi, ze pokud reknu "ne", neco bylo spatne. Hlavne, pokud pes neudela povel tak, jak chceme, neodmenujeme psa. Setkala jsem se pri vycvikach s tim, ze nekdo psa odmeni pokazde, at zonu udela nebo ne a oduvodnuje to tim, ze prece pres tu kladinu presel. Presel, to jo, ale pokud na konci nevypracoval zonu, pak to nebyla spravne vypracovana prekazka a pes to musi vedet. To same je naopak. Pes krasne vypracuje zonu a panik pokracuje v sekvenci aniz psa pochvali, ci odmeni. Trenink je od toho, aby se trenovalo a nepredvadelo, jak ja umim zabehnout cely parkur, nebo sekvenci. Ne, pri treninku jde o to, vychytat, kde delame chyby a ty se snazit opravit. Dusledne. To znamena, ze i kdyz mi pes uz zony dela a ja je takzvane neresim, pokud ale pri jedinem sestupu s kladiny seskoci driv nez na zonu slapne, okamzite toto opravim a psa pochvalim a odmenim. Duslednost pri treninku se mnohokrat vrati pri zavodech.